INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
EU MAPA
Prohlášení vedoucích představitelů 27 členských států a Evropské Rady, Parlamentu a Komise bylo dnes podepsáno v Římě. Má prý deklarovat jednotu států EU, související s obavami občanů z procesu vystoupení Velké Británie z unie a latentní migrační krize posledních let. 
Tedy společnou vizi budoucí unijní politiky.
Jde ale o dokumenty, které podpepsali, až na pár vyjímek, lidé, kteří dnešní stav unie způsobili. A dlouhou dobu strkali hlavu do písku před jejími nejzávažnějšími problémy.
Text ŘÍMSKÉHO PROHLÁŠENÍ v tomto článku. A ještě mnohem více.

CO ŘÍMSKÉMU PROHLÁŠENÍ  PŘEDCHÁZELO:

bk mini 5 scenaru eu MINI v4 PROHL TUSK
BÍLÁ KNIHA - CELÝ TEXT 5 SCÉNÁŘŮ V4 - PROHLÁŠENÍ D.TUSK
BÍLÁ KNIHA - 1.BŘEZNA 2017 2.3.2017 17.3.2017

 
 TEXT ŘÍMSKÉHO PROHLÁŠENÍ - 25.3.2017

RP FOTO
Prošel jsem text ŘÍMSKÉHO PROHLÁŠENÍ, plného předsevzetí a pozitivních deklarací.

U směru politiky se v prohlášení volá po ještě větší jednotě a dodržování společných pravidel na straně jedné, na straně druhé uznává právo zemí na různé tempo a intenzitu integrace.
Jednou bere v potaz různorodost vnitrostátních systémů a prosazuje volný a spravedlivý obchod, aby v jiné části usilovalo o dokončení hospodářské a měnové unie a sbližování ekonomik. 
Obraně a bezpečnosti se jistě muselo prohlášení věnovat významně. Cílem je, aby se občané cítili bezpečně a mohli se volně pohybovat. A aby vnější hranice unie byly zabezpečeny, aby migrační politika byla účinná, odpovědná a udržitelná a byla v souladu s mezinárodními normami. 
Touha po zajištění integrovaného obranného průmyslu a plnění obranných závazků je jistě nezbytnou zprávou pro naše mimo-unijní partnery v NATO.

"Jednota je naší nezbytností i naší svobodnou volbou", praví se v prohlášení. I v dalších pasážích se neustále zmiňuje integrace, společný cíl, společná cesta, apod.
Napsané je Římské prohlášení tak, aby tam každý našel to své. Ať je unionista, federalista, národovec, ze severu, z jihu, ....

Není v něm ale ani náznak toho, jak by ten společný cíl, či cílová podoba integrace, měla vypadat. Žádný detail.
O odpovědné rozpočtové politice států EU není v prohlášení také ani slovo. Bude-li nová podoba EU vyžadovat změnu unijních smluv, to v prohlášení také nenajdete. 

Pročtete-li nedávné prohlášení zemí V4 (Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko), pak jde o daleko jasnější dokument. Jednota v rozmanitosti a ochota činit smělá rozhodnutí, kterými je prohlášení V4 zakončeno, jsou jistě povzbudivější než federalizační duch římského prohlášení. 

Tak jako tak jde ale o dokumenty, které podpepsali, až na pár vyjímek, lidé, kteří dnešní stav unie způsobili a dlouhou dobu strkali hlavu do písku před jejími nejzávažnějšími problémy.

V některých případech, jako při migračních vlnách z posledních let, dokonce unijní smlouvy beztrestně porušovali. A dnes se sešli, aby podpisem římského prohlášení demonstrovali svou jednotu a odhodlanost? Pokolikáté už?

Je vlastně úplně jedno, co se dnes v Římě podepsalo. Důležité budou praktické kroky - detaily. A o těch ani po dnešku nevíme více, než jsme věděli včera.

V níže uvedené tabulce jsem si dovolil k návrhům 5 scénářů z Bílé knihy EU (pozn.: z těch bude prý nakonec kombinována budoucí politika unie) připojit ještě jeden. 

 alter EU 2025 mini
Popisuji v něm, jak by mohly vypadat minimální společné jmenovatele států EU v nové smlouvě, snad dlouhodoběji existující unie.

Ne federace. 

Nechci totiž jen kritizovat bez toho, aniž bych nedokázal předložit alternativu.

Drzost z Hostivaře? Možná.

Michal Frauenterka www.radni.cz 

 zdroj: web EU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo

ban kalendar

DNES JE pondělí 18.3.2019

Svátek má Eduard, zítra Josef

Nejbližší místní události

ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark